Vybíráte trezor? Poradíme!

Pokud chcete pořídit trezor, který spolehlivě ochrání Vaše dokumenty, hotovost, šperky či jiné cennosti nebo třeba zbraně, je důležité před nákupem promyslet především: k jakému účelu trezor potřebujete, jakou požadujete bezpečnost (proti vloupání, proti požáru), jak velký trezor potřebujete, kam trezor umístíte a jaký typ zámku Vám bude vyhovovat.

1. K jakému účelu trezor potřebujete?

Do domácnosti, nebo do firmy? Jaké předměty do něj budete ukládat a kdo všechno k nim bude mít přístup?

2. Jaké máte požadavky na bezpečnost proti vloupání?

Bezpečnost a s ní související cena by měla odpovídat hodnotě uložených předmětů. Důležitost výběru skutečně kvalitního trezoru nepodceňujte! Při nákupu trezoru není nutné zvolit si nejdražší variantu, na kterou narazíte. Dávejte si ale pozor na levné nekvalitní trezory, které zloději bez problémů otevřou. Ty je pouze nalákají k Vašim cennostem.

Pokud chcete mít jistotu, nakupujte pouze trezory od renomovaných výrobců a s certifikací. V našem e-shopu Vám nabízíme především trezory od celosvětově známého německého výrobce BURG-WÄCHTER.

Že je daný trezor skutečně bezpečný, můžete poznat podle toho, že má certifikaci od nezávislého certifikačního orgánu, který trezory testuje dle požadavků evropských norem.

Takovým orgánem je například ECB S (European Certification Body) – Evropský certifikační orgán. Certifikaci mohou získat pouze výrobky splňující nejnáročnější bezpečnostní kritéria.

Ne pro všechny účely je nezbytné mít certifikovaný trezor. Pro uložení cenností menší hodnoty často postačí i levnější trezory bez bezpečnostní certifikace. Tyto trezory pak slouží jako bezpečnostní schránky či skříně. Pokud však chcete mít jistotu, doporučujeme vždy zvolit trezor s certifikací. V našem e-shopu najdete řadu certifikovaných trezorů za velice příznivé ceny.

3. Potřebujete trezor s protipožární odolností?

Zvažte také, zda potřebujete trezor s protipožární odolností. U nás můžete zakoupit trezory bez protipožární odolnosti, trezory se speciální protipožární vrstvou (bez certifikace) nebo trezory s certifikovanou protipožární odolností 30 nebo 60 minut pro papír.

4. Budete chtít trezor pojistit? Pokud ano, na jakou částku?

Od certifikované úrovně odolnosti proti vloupání (bezpečnostní třídy) se také odvíjí částky, které jsou pojišťovny ochotny při vloupání vyplácet z pojistky. Tabulka níže uvádí orientační pojistné částky dle ohodnocení certifikačního orgánu (v tomto případě ECB S) a spolupracujících pojišťoven. Uvedené částky jsou pouze doporučením ECB S, nikoliv garancí. Podmínky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit a při stanovování celkové částky hraje roli například stav budovy, rizikovost lokality a další faktory.

Úroveň odolnosti dle EN 14450 Orientační pojistná částka
S1 4000 EUR
S2 6000 EUR
Úroveň odolnosti dle EN 1143-1 Orientační pojistná částka
0 12000 EUR
I 20000 EUR
II 48000 EUR
III 160000 EUR
IV 240000 EUR
V 600000 EUR

Pokud chcete trezor pojistit, nejprve si promyslete, jaká bude hodnota předmětů, které budete v trezoru uchovávat. Následně si zjistěte pojistné podmínky a požadovanou úroveň odolnosti (bezpečnostní třídu) u Vaší pojišťovny.

Pokud časem do již pojištěného trezoru přidáte další cennosti a hodnota předmětů v trezoru výrazněji vzroste, budete potřebovat nejen novou pojistnou smlouvu, ale možná také trezor s vyšší bezpečnostní třídou, jinak jej nemusí být možné pojistit!

Počítejte s tím předem a zvažte, zda raději rovnou neinvestovat do vyšší bezpečnostní třídy.

5. Jaká velikost je optimální?

Plánujte dopředu. Možná nyní chcete do trezoru uložit pouze malý objem hotovosti nebo drobné šperky, ale nezmění se do budoucna jeho účel a nebudete do něj potřebovat uložit třeba dokumenty?

Vždy je levnější pořídit si raději trezor o velikost větší, než odpovídá Vašim aktuálním potřebám, než v budoucnu kupovat další trezor.

Pro použití ve firmě nebo kanceláři se obvykle doporučuje pořídit trezor minimálně o velikosti umožňující uložení šanonu. Většina našich trezorů je dostupná ve více velikostech.

6. Kam trezor umístíte?

Trezory lze rozdělit na nábytkové (samostatně stojící) a stěnové (určené k zabudování do stěny). Nezapomeňte, že montáž stěnového trezoru je nutné provést odborně a z každé strany i zezadu musí být alespoň 10 cm betonu. I samostatné trezory, zvláště ty s nižší hmotností, je potřeba připevnit, a to ukotvením do nábytku, k podlaze a nebo zdi.

Pokud chcete trezor pojistit, ukotvený musí být vždy, bez ohledu na hmotnost.

7. Jaký typ zámku Vám bude vyhovovat?

Tradiční mechanické zámky se odemykají klíčem. Pokud máte obavy z jeho ztráty, možná upřednostníte elektronický zámek, který se odemyká zadáním kódu na klávesnici a nebo zcela jednoduše otiskem prstu. Trezory s elektronickým zámkem mají také tu výhodu, že pokud jej zloděj objeví, neudělá Vám v bytě nebo domě nepořádek při hledání klíče.

Vybrané typy trezorů s mechanickým zámkem je možné objednat v provedení na společný uzávěr - více trezorů odemykaných stejným klíčem.

Poradíme s výběrem? Konzultace s naším specialistou na trezory zdarma!

Volejte: +420 724 233 369 - prosím volejte pouze ve všední dny mezi 7:00 - 15:30

Nebo pište na: eshop@hbgroup.cz