Správnou péčí o své zámky zajistíte jejich spolehlivé fungování a několikanásobně prodloužíte jejich životnost.

Pokud se Váš zámek zasekává či jej dokonce nelze vůbec zamknout nebo odemknout, může to být způsobené zanesením či zreznutím vnitřního mechanismu.

Pro spolehlivé fungování jakéhokoliv zámku je nezbytné, aby všechny jeho vnitřní komponenty byly v dobrém stavu a proto je potřeba o ně pravidelně pečovat. Týká se to cylindrických vložek, visacích zámků, ale i autozámků.

Používání mazadel zámky nejen chrání před korozí, ale zároveň je i vyčistí, což několikanásobně prodlužuje jejich životnost. Mazací emulze zámky chrání před špínou i korozí a snižuje opotřebení vnitřních komponent.

Zamykací vložka CISA - zima

I u nejkvalitnějších zámků může časem dojít k zanesení nečistotami, v nízkých teplotách pak k zamrznutí. Dalším faktorem, který snižuje spolehlivost zámku, je reznutí. To se nejčastěji týká levnějších visacích zámků bez úpravy proti korozi, pokud jsou používány venku. Dokonce i levnější měděné vložky ve vchodových dveřích a zvláště na venkovních brankách mohou časem zreznout. Při nákupu zámků a vložek by Vám měl být prodávající schopen doporučit vhodný typ pro dané podmínky.

Nezapomínejte ani na zámek u Vašeho auta. I o autozámky je potřeba pravidelně pečovat a používat k jejich ošetření a prodloužení jejich životnosti vhodná mazadla. To platí i pro řidiče, kteří používají dálkové ovládání. Jinak se může stát, že až bude potřeba mechanický klíč použít, nebude jej možné do zámku vůbec zasunout.

Jak o zámky pečovat?

I zámky v relativně nenáročných podmínkách je dobré alespoň 1 – 2x do roka ošetřit mazadlem.

U zámků ve vlhkém či prašném prostředí a zvláště venku je vhodnější ještě častější použití mazadla.

Používejte speciální mazadla určená pro ošetřování cylindrických vložek.

Olej a mazadla na bázi oleje přitahují nečistoty a mohou způsobit obalení drobných komponent zamykacích vložek směsí oleje a nečistot a vložku „zalepit“.

Ideální není ani grafit. Jeho částečky se slepují dohromady a po čase mohou způsobit zanesení a zaseknutí zamykacího mechanismu.

Vybrat mazadlo: