Bezpečné zámky na kola, skútry i motorky

Bezpečné zámky na kola, skútry i motorky

Zabezpečte svá kola i motorky při každém zastavení

Cyklistická a motorkářská sezóna již začala - nezapomeňte zabezpečit svá kola, elektrokola, motorky a skútry! Vždy, když je necháváte bez dozoru, využijte pro jejich zamčení lankové zámky, bezpečnostní řetězy nebo třeba zámky na brzdový kotouč. Nezabezpečené kolo či motorka jsou pro zloděje snadným cílem.

Nejbezpečnějším způsobem, jak zabezpečit jízdní kolo, motorku, skútr a podobné dopravní prostředky, je bezpečně je přivázat k pevnému předmětu, jako je sloup, strom či masivní zábradlí. Využít lze také kotvy, které se upevní do země, případně do zdi, a jejichž okem se následně protáhne řetěz nebo lanko. Takto byste měli své kolo či motorku proti krádeži zajistit při každém delším parkování, ať už venku na ulici a nebo ve veřejné garáži. Pokud nemáte k dispozici žádný vhodný pevný předmět, je možné také svázat dlouhým řetězem alespoň více motorek k sobě. U kol a elektrokol vzhledem k jejich nízké hmotnosti tento postup příliš nedoporučujeme.

Bezpečnostní řetězy, zámky na kola i motorky

Pro zajištění kol jsou vhodné buď masivnější lankové zámky s jádrem z oceli a s plastovým obalem a nebo lehčí bezpečnostní řetězy. Pro motorky jsou pak určeny silné ocelové řetězy.

Bezpečnostní řetězy bývají vždy potaženy odolnou textilí, která chrání před otlučením a poškrábáním laku. Řetěz je nutné doplnit o visací zámek, případně existují řetězy s již integrovaným zámkem, a to buď na klíč nebo na číselný kód. Masivní řetězy jsou nejspolehlivějším způsobem, jak libovolný typ kola nebo motorky ochránit před krádeží. Dostupné jsou v různých délkách a tloušťkách. Samozřejmě platí, že čím je silnější materiál, tím je řetěz odolnější. Vhodné je vybírat řetězy z tvrzené oceli s odolností proti přeříznutí a přestřižení. Také visací zámek k nim by měl být masivní, odolný vůči korozi a s třmenem chráněným proti vytržení a rovněž přestřižení.

Výhodou řetězů je jejich vysoká bezpečnost, nevýhodou je pak jejich vyšší hmotnost a velikost, kvůli kterým nejsou vždy optimální pro přepravu na cestách, pokud je nemáte kam uložit. Naproti tomu lankové zámky lze přepravovat velmi snadno. Velmi často se dodávají včetně držáku na rám kola, díky kterému můžete mít zámek jednoduše upevněný přímo na kole během jízdy a připravený k použití.

Zajímavou alternativou a kompromisem mezi řetězy a lankovými zámky jsou skládací zámky určené zejména pro kola a elektrokola. Skládají se z pevných článků z tvrzené oceli a nabízejí tak výrazně vyšší odolnost proti překonání, avšak jsou lehčí než klasické řetězy a předvším je můžete snadno a rychle složit do malého kompaktního pouzdra, což je činí ideální volbou i na cesty.

Klíčové je zajistit kolo či motorku proti krádeži při každém zastavení, pokud je nemáte i jen chvíli na očích. Pokud potřebujete jednoduchý a rychlý způsob zajištění při krátkých zastávkách, můžete využít speciální zámky na kotoučovou brzdu. Tyto zámky jsou velmi malé a skladné a skvěle se převážejí. Použít je lze na všechny typy kol, motorek i skútrů, které mají brzdový kotouč s otvory. Zámky lze velmi rychle nasadit i odemknout a sundat a jsou dostupné v čistě mechanické verzi a nebo v kombinaci s alarmem, který vás okamžitě upozorní na pokus o manipulaci.