Kategorie

Základní součástí mnoha zámků je cylindrická vložka. Víte, jak si vybrat? Máme pro Vás seznam hlavních bodů, na které byste neměli při nákupu zapomenout.

1. Na jaké dveře vložku pořizujete?

Je velký rozdíl mezi požadavky na vložku, která se hodí na branku na plot nebo na dveře do sklepa, vložkou na garáž, do interiérových dveří a do vstupních dveří do domu nebo bytu. Abyste si mohli vybrat efektivní zabezpečení, je nutné předem vědět, jaký účel bude plnit.

2. Jaká bezpečnostní třída je pro Vás vhodná?

Bezpečnostní třída určuje odolnost cylindrické vložky proti pokusu o vloupání. Při nákupu Vám rádi doporučíme vložku s optimální odolností pro Vaše dveře.

  • U zamykacích vložek na branku, kůlnu, interiérové dveře nebo dveře od společných prostor domu (sklep atd.) obvykle stačí 1. nebo 2. bezpečnostní třída (RC 1 nebo RC 2). 2. bezpečnostní třída bývá vhodná také například na garážová vrata.
  • Na vchodové dveře do bytových domů lze doporučit alespoň 2. bezpečnostní třídu (RC 2) nebo vyšší.
  • Pro vstupní dveře do bytů a rodinných domů se doporučuje minimálně 3., případně 4. bezpečnostní třída (RC 3 nebo 4). RC 4 je nejvyšší běžně používaná bezpečnostní třída.

Více informací o bezpečnostních třídách najdete v článku Bezpečnostní třídy – vyznáte se v nich?

Bezpečnostní vložka CISA C3000S

3. Jaké rozměry vložky potřebujete?

Velikost vložek se udává jako délka od upevňovacího šroubu ke konci vložky na vnější straně dveří / délka vložky od upevňovacího šroubu ke konci vložky na vnitřní straně dveří. Můžete si také přečíst Návod: Jak změřit cylindrickou vložku.

Měření vložky - délka A

Měření vložky - délka B

Velikost musí být zvolena tak, aby vložka byla stejně dlouhá, jako je tloušťka dveří včetně kování a nepřesahovala kování na vnější ani vnitřní straně o více než 3 mm.

4. Další požadavky?

  • Vložka s prostupovou spojkou – umožňuje odemykat, i když je z druhé strany zasunutý klíč.
  • Vložka s knoflíkem – knoflík na vnitřní straně umožňuje z vnitřní strany zamykat a odemykat dveře bez použití klíče.
  • Vložka s ozubeným kolečkem – používá se u bezpečnostních dveří v kombinaci s některými vícebodovými zámky. Při nákupu je nutné znát počet zubů (standardně 10, 12 nebo 14).
  • Sjednocení vložek na jeden klíč – umožňuje odemykat více vložek stejným klíčem. Více informací v článku o sjednocení vložek a o systémech generálního klíče.

Provedení s ozubeným kolečkem

Provedení s knoflíkem

5. Kdo bude mít klíče?

Předem si promyslete, kterým lidem umožníte přístup. Od toho se odvíjí počet klíčů. Pokud chcete mít jistotu, že další klíče si budete moct nechávat vyrobit pouze Vy, doporučujeme pořídit si vložku s bezpečnostní kartou. K čemu je bezpečnostní karta? 

6. Informujte se!

Při nákupu by Vás měl prodejce seznámit s postupem montáže vložky, správnou údržbou a možnostmi servisu.

Vybrat cylindrickou vložku!