K některým cylindrickým vložkám je dodávána tzv. bezpečnostní karta. K čemu slouží a proč je potřeba ji předkládat, pokud chcete vyrobit další klíče?

Co je to bezpečnostní karta a k čemu slouží?

S bezpečnostní kartou jsou dodávány vložky s právní ochranou klíče. Obvykle se jedná o ochranu profilu v podobě patentu nebo užitného vzoru. Klíče k těmto vložkám není možné volně vyrábět - pokud potřebujete vyrobit další klíče, musíte předložením bezpečnostní karty doložit, že jste majitelem vložky.

Toto bezpečnostní opatření představuje ochranu proti neoprávněnému kopírování klíčů. Tento zákaz slouží jako prevence toho, že si klíč bez vědomí majitele zkopíruje někdo, kdo by jej mít neměl.

Na bezpečnostní kartě jsou uvedené veškeré údaje nutné pro vyrobení klíče (profil i kombinace zubů), samotný klíč proto pro výrobu dalšího není potřeba. I pokud byste ztratili poslední klíč, na základě karty lze vyrobit další.

Vložky CES s bezpečnostními kartami

Ne každá karta je bezpečnostní!

Někteří výrobci dodávají zamykací vložky s kartami, které obsahují údaje o klíči, nejedná se však o bezpečnostní karty. Obvykle bývají označené jako identifikační či servisní karty. Na základě těchto karet (i bez předložení klíče) je rovněž možné vyrobit nový klíč. Na tyto klíče se však nevztahuje žádná ochrana proti kopírování a pokud naopak kdokoliv donese samotný klíč bez karty, má nárok na výrobu dalšího.