Při pokusech o vloupání se většina zlodějí pokouší otevřít dveře překonáním zamykací vložky. Jaké jsou jejich nejčastější metody a jak se proti nim lze bránit?

zloděj - vloupání

vložka ve dveříchNedestruktivní metody

Velmi častou nedestruktivní metodou je vyhmatání (také označované jako vyháčkování nebo vyplanžetování), tedy otevření zámku pomocí planžety. Známý je také bumping (bump key nebo SG metoda). Zloděj si díky těmto metodám dokáže vložku i bez klíče odemknout, aniž by ji viditelně poškodil. Vložky s ochranou proti vyhmatání i bumpingu mívají speciální úpravy zamykacího mechanismu, díky kterým jsou tyto metody neúčinné.

Destruktivní metody

Při použití destruktivních metod dochází k poškození vložky. Běžnou metodou je odvrtání, tedy zničení zamykacího mechanismu vrtačkou. Vložky s odolností proti odvrtání mívají např. stavítka (vnitřní komponenty vložky) z tvrzené oceli, která je pro běžné vrtáky příliš tvrdá. V současnosti je mezi zloději velmi populární tzv. snapping, protože jen málo vložek na trhu je vůči této metodě chráněno. Jedná se o rozlomení vložky. Proti snappingu jsou odolné např. vložky s pružnou ocelovou výztuhou, která rozlomení brání. Před destruktivními metodami je také možné vložku chránit použitím bezpečnostního kování s překrytem vložky.

Hlídejte si své klíče!

Nejjednodušším způsobem, jak neoprávněně otevřít dveře, je samozřejmě klíčem. Mějte proto vždy přehled, kdo má klíče od Vašich dveří. V případě ztráty nebo odcizení klíče si nechte vložku okamžitě vyměnit! Pokud chcete zabránit neoprávněnému kopírování Vašich klíčů, doporučujeme pořídit si vložku s bezpečnostní kartou. Prakticky 100% prevenci neoprávněného kopírování pak mají klíče s profilem chráněným patentem nebo užitným vzorem.

ochrana proti vyhmatáníOchrana proti vyhmatání

ochrana proti bumpinguOchrana proti bumpingu

ochrana proti odvrtáníOchrana proti odvrtání

ochrana proti snappinguOchrana proti snappingu

právní ochranaPrávní ochrana profilu klíče