Při výběru prvků zabezpečení se můžete setkat s pojmem bezpečnostní třída a s označeními jako RC 3. Připravili jsme pro Vás rychlý přehled problematiky bezpečnostních tříd. Bude se Vám hodit, až budete kupovat zamykací vložku, dveřní kování nebo třeba dveře.

bezpečnostní vložky

Co jsou to bezpečnostní třídy?

Bezpečnostní třídy představují systém klasifikace, který zařazuje výrobky do jednotlivých tříd podle jejich odolnosti proti vloupání.

Na jaké výrobky se bezpečnostní třídy vztahují?

Bezpečnostní třídy se týkají mechanických zábranných systémů (MZS), tedy:

  • otvorových výplní: dveří, oken, mříží, vrat, okenic atd.
  • a jejich komponent: cylindrických vložek, zadlabacích, přídavných i visacích zámků, dveřních kování, závěsů, závor atd.

Kolik bezpečnostních tříd existuje?

V současnosti se používá klasifikace do šesti bezpečnostních tříd značených RC 1 až RC 6 (z anglického Resistance Class). RC 1 představuje nejnižší úroveň ochrany, RC 6 nejvyšší.

Podle čeho jsou výrobky klasifikovány?

Pro klasifikaci do bezpečnostních tříd jsou závazné normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630, které jsou platné pro všechny státy EU. Norma ČSN EN 1627 definuje jednotlivé bezpečnostní třídy, základní požadavky na ně a kritéria pro jejich splnění. Normy ČSN EN 1628 až ČSN EN 1630 pak popisují průběh zkoušek.

Jak se jednotlivé třídy liší?

Pro každou bezpečnostní třídu je stanoven typ nářadí a čas, po který musí daný výrobek odolávat pokusu překonání. V tabulce na konci stránky je uveden přehled požadavků na jednotlivé bezpečnostní třídy dle ČSN EN 1627.

Obecně lze říci, že:

  • RC 1 a RC 2 poskytují základní ochranu málo rizikových objektů.
  • RC 3 poskytuje zvýšenou ochranu před příležitostnými zloději.
  • RC 4 představuje nejvyšší běžně používanou bezpečnostní třídu. Chrání i před zkušenými zloději a je vhodná pro rizikové objekty.
  • RC 5 a RC 6 se na trhu téměř nevyskytují a k zabezpečení běžných objektů se obvykle nepoužívají.

Jak poznám, jakou má výrobek bezpečnostní třídu?

Pokud je výrobek zařazen do nějaké bezpečnostní třídy, informaci o tom byste měli nalézt na obalu výrobku. Vyplatí se nakupovat pouze u seriózních prodejců, kteří by měli být schopni doložit údaj o bezpečnostní třídě certifikátem od nezávislého akreditovaného certifikačního orgánu.

Bezpečnostní třída Čas napadení Použité metody
RC 1 Neaplikuje se Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzickým násilím, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrhává-ním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
RC 2 3 minuty Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzickým násilím. Má malé znalosti o úrovni odolnosti MZS, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
RC 3 5 minut Zloděj se pokouší překonat MZS při použití páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku, ručního nářadí, jako malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s tímto nářadím je schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla délka 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.
RC 4 10 minut Zkušený zloděj používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd. Problém hluku zloděj neřeší.
RC 5 15 minut Velmi zkušený zloděj používá navíc jednoruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.
RC 6 20 minut Velmi zkušený zloděj používá navíc dvouruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.